Vsi Vsi Praksa

Kult bivanja: ko bivanje postane trajnostno

Stari obrambni stolp v Linzu je edinstvena kulisa za drugačno nakupovalno izkušnjo. © SCH/M.Reichl

#PRAKSA | Obstajajo »aha« momenti. Takšnega lahko doživite, ko odprete železna vrata starega obrambnega stolpa v Linzu in vstopite v razstavni salon bivalnega kulta, varno zatočišče Willija Aichbergerja. Starinski stolp je kulisa za izjemno pohištvo, dodatke in ideje za bivanje.

»Tukaj ne boste našli industrijsko masovno izdelanih izdelkov« takoj na začetku pove Willi Aichberger. Pri nas ne boste našli azijskih skulptur iz zabojnikov, temveč boste tu našli ročno izbrana in izdelana umetniška dela, katera sam izbere in kupi Willi Aichberger. Nekateri izdelovalci so podjetja z enim zaposlenim, popotnikova najljubša destinacija pa je Indonezija: »Ker so mi preprosto všeč država in ljudje. Dvakrat na leto odpotujem za dva do štiri tedne v indonezijsko zaledje in tam kupujem neposredno od obrtnikov. Z veseljem podpiramo to edinstveno umetnost in jim npr. zagotavljamo tudi peči za sušenje lesa.« Za Willija je pomembno, da njegovim izdelovalcem ni potrebno prodajati njihovih umetnin velikim posrednikom pod ceno in da lahko tako zagotovijo dobre delovne pogoje na lokalni ravni.

Pravična trgovina

Willi Aichberger: »To je za nas ključnega pomena. Naši obrtniki na primer ne zaposlujejo otrok. Seveda se moram včasih pogajati, vendar tega ne počnem za vsako ceno. Evro več ali manj je vseeno. Ne želim pritiskati na obrtnike, saj bi zaradi tega najbolj trpeli oni, posledično pa tudi njihov izdelek.«

Popotnik

Izučen špediter kupi v Indoneziji na leto od 15 do 20 zabojnikov na leto, sam izbere izdelke na kraju samem. V Indonezijo pa pogosto odpotuje tudi s svojimi novimi lastnimi idejami: »Nisem oblikovalec, vendar v moji glavi se porajajo številne skice. Skupaj z lokalnimi obrtniki poizkušamo te ideje uresničiti.«

Willi Aichberger bi si lahko naredil preprostejše. Izdelke bi lahko kupil na sejmih, prek posrednika in tako prihranil veliko časa in denarja. Vendar tega namerno ni želel narediti. Avstrijec je popotnik in uživa v tem delu svojega poklica: »Do svoje sanjske službe sem prišel prek potovanj. Dvomesečna potovanja med službo so bila mišljena pravzaprav kot oddih, vendar so se ta potovanja spremenila v strast do Indonezije in tamkajšnje obrti.« Njihovo pohištvo, dodatki in ideje za bivanje so 80 odstotkov izdelani iz lesa. Razstavni salon v Linzu krasijo impresivna dela, kot so klopi iz korenin, umivalniki iz rečnega kamna, konzole iz korenin, mize, dekorativni predmeti, lonci za rože ali kamniti kipi. Poleg klasičnih kipov Bud, lahko v salonu občudujete tudi »oversize« kipe orlov, jelenov in konjev.

Razstavni salon

Njegove stranke so hotelirji z občutkom za drugačnost, zasebniki, ki cenijo umetnost ali pa cvetličarji in dekoraterji. Do leta 2020 je bil Willi Aichberger le veletrgovec, zdaj pa imajo tudi zasebniki možnost kupiti naravne materiale, ki so »interpretirani na sodobni način«. Obrambni stolp je odlična kulisa za to. Pred sedmimi leti je bil stolp prazen, ruševina brez vtičnic in stranišča. Danes je v prostorih stolpa razstavni prostor s čudovitim ambientom. Vsak kotiček kamnitih zidov, ki jih je zaznamoval čas, krasijo nenavadni kosi, skrbno okrašeni. Willi Aichberger živi po načelu pravične trgovine in dobiček ni njegova prioriteta: »Na obrtnike gledam kot na partnerje. Skupaj pripisujemo velik pomen individualnosti, pravičnosti in estetiki. Ne uporabljamo umetne mase in delamo samo z naravnimi materiali. Bivanje je naravna človeška potreba in tako mora tudi ostati.«

VEČ INFORMACIJ: www.wohnkult.at

( )